W ostatnim czasie temat ograniczeń/limitów jest tematem nr 1 wśród właścicieli prywatnych Szkół Językowych nie będących placówką oświatową.
Oto fragmenty kilku maili, które otrzymałam:
Przechodzę na zajęcia on-line z uwagi na wprowadzone limity 5 osób.
***
Dlaczego w szkołach publicznych dzieci uczą się w tak dużych grupach, a u nas wprowadzono limity.
***
Sama nie umiem zinterpretować nowych rozporządzeń covidowych, czy mogę prowadzić dalej zajęcia stacjonarne. Czytam je wzdłuż i wszerz, przeglądam internet, fora nauczycielskie i nie widzę zakazu, ale może jest nim to ograniczenie: max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych).
Ponieważ zależy mi na tym, żebyś otrzymywał ode mnie konkretne wsparcie – przeanalizowałam dla Ciebie nowe przepisy rozporządzenia z dnia 23 października 2020r. wprowadzające kolejne obostrzenia (tekst rozporządzenia znajdziesz tutaj>>).
Jak to w końcu z tymi limitami jest?
LIMIT 5 OSÓB – czy na pewno dotyczy Szkół Językowych?
Podczas konferencji Ministerstwa z 23 października, zadano pytanie o to, czy limit 5 osób dotyczy też Szkół Językowych. Odpowiedź nie była jednoznaczna. Z wypowiedzi wynikało jednak, że stosowanie się do limitu 5 osób stanowiło bardziej zalecenie niż obowiązek.
Czy była to wykładnia przepisów?
O tym poniżej.
Co w takim razie o limicie 5 osób mówią przepisy prawa?
W paragrafie 28 rozporządzenia z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, ZMNIEJSZONO liczbę osób, które mogą brać udział w zgromadzeniach do maksymalnie 5.
UWAGA: Co ważne, w tym przepisie NIE CHODZIŁO O JAKIEKOLWIEK ZGROMADZENIE, ale o zgromadzenie, które posiada konkretne cechy i odpowiada definicji zgromadzenia z ustawy o zgromadzeniach.
Czy zajęcia językowe można uznać
za zgromadzenie?
Spójrzmy do przepisu:
„Zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych”
Zajęcia językowe czy inne zajęcia edukacyjne – nie należy traktować jako ZGROMADZENIE przede wszystkim z tego względu, że zajęcia:
1. nie odbywają się w przestrzeni publicznej,
2. nie są dostępne dla anonimowych uczestników,
3. nie mają na celu wspólnego wyrażenia stanowiska.
***
***
ZAPISZ SIĘ NA 5-dniowy bezpłatnego kursu dla Szkół Językowych
“UMOWY I RODO dla Szkoły Językowej” z bezpłatnym e-bookiem! >>
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
A czy zajęcia edukacyjne prowadzone w terenie (przestrzeń otwarta) dla określonej listy uczestników wg imiennej listy osób to też są zajęcia, które mogą się odbywać i nie są zgromadzeniami? Pytam, gdyż zajmuję się edukacją przyrodniczą prowadzoną w terenie.