Kinga Konopelko

radca prawny

Na co dzień dbam o spokój przedsiębiorców. Pomagam im działać legalnie i bezpiecznie, łącząc prawo z podejściem biznesowym. Tworzę umowy, wdrażam RODO, wspieram w prawnych aspektach działalności online. Wspieram branżę edukacyjną.
[Więcej >>>]

Sklep +48 669 505 374

Czy można zawrzeć umowę o dzieło z lektorem szkoły językowej?

Kinga Konopelko20 stycznia 2021Komentarze (0)

UWAGA! ZUS planuje kontrole umów w związku z tym, że w styczniu 2021r. pojawił się obowiązek zgłaszania umów o dzieło do ZUSU. 

Warto jeszcze raz przeanalizować sobie zawierane przez Szkołę umowy.

Przeczytaj: Jak przygotować umową dla szkoły językowej>> 

Pytaniem, które bardzo często otrzymuję podczas konsultacji lub które pojawia się na etapie zlecenia mi przygotowania umowy dla lektora jest pytanie:

Czy można zawrzeć umowę o dzieło z lektorem?

Na to pytanie postaram Cię się dzisiaj odpowiedzieć.

Posłuchaj…

Czy można zawrzeć umowę o dzieło z lektorem?

Zasadniczo nie.

W prawie polskim swoboda umów jest bardzo szeroka, ale jednak ogranicza ją m.in. charakter stosunku prawnego, czyli jeśli zawierasz umowę, która ma głównie cechy umowy zlecenia, to nazwanie jej w inny sposób nie zmieni jej postaci.

Główną cechą charakterystyczną umowy o dzieło jest:

– obiektywnie możliwy do osiągnięcia rezultat.

Na czym polega natomiast praca lektora?
Czy polega na osiągnięciu rezultatu?

Celem pracy lektora jest przygotowanie i przeprowadzenie zajęć w ten sposób, aby jak najlepiej przekazać wiedzę słuchaczom. 

Nauczanie nie jest więc dziełem w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Co do zasady jest to umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług. [Wzór takiej umowy zlecenia/o świadczenie usług z lektorem wraz z klauzulą RODO z instrukcjami wideo możesz znaleźć u mnie w sklepie prawnym]

Nie zlecamy lektorowi uzyskanie efektu, który byłby mierzalny, możliwy do sprawdzenia, porównania z konkretnymi parametrami i ewentualnego poprawienia. 

Czy istnieją jednak sytuacje, w których możliwe jest zawarcie umowy o dzieło z lektorem?

ZAPISZ SIĘ NA ALERTY PRAWNE ORAZ WSKAZÓWKI I PORADY PRAWNE DLA BRANŻY EDUKACYJNEJ >>

Kiedy można zawrzeć umowę
o dzieło z lektorem?

Można by było rozważać tę opcję, gdyby przedmiotem umowy było przygotowanie autorskich materiałów (np. ćwiczeń, tekstów, artykułów, materiałów audiowizualnych).

W tym wypadku możesz zawrzeć umowę o dzieło wraz z przeniesieniem praw autorskich.

Czy udostępnienie specjalistycznych wykładów i prowadzenie nauczania w oparciu o nie może być przedmiotem umowy o dzieło?

Obecnie, z uwagi na rygorystyczne podejście ZUSU, również  w tym wypadku istnieje bardzo wysokie ryzyko zakwestionowania umowy przez ZUS, ponieważ opracowanie konspektu nauczania jest elementem przeprowadzania kursów i szkoleń językowych.

 

Co zrobić, gdy ZUS zakwestionuje
umowę o dzieło z lektorem?

ZUS będzie mógł domagać się w takim wypadku uregulowania zaległych składek w takiej wysokości jaka obowiązywałyby w przypadku zawarcia umowy zlecenia lub umowy o pracę.

Doliczone zostaną do nich również ustawowe odsetki (ich wysokość możesz samodzielnie obliczyć w kalkulatorze odsetkowym dostępnym na stronie ZUS).

Konieczność uregulowania zaległości wraz z odsetkami będzie jednak dotyczyła tylko zobowiązań składkowych powstałych do pięciu lat wstecz.

Czy od decyzji ZUS w sprawie
umowy o dzieło można się odwołać

Od decyzji ZUS-u przysługuje jednak odwołanie. W przypadku, gdy urząd uzna je za zasadne, to uchyli lub zmieni własną decyzję w terminie 30 dni.

W przeciwnym razie przekaże on akta sprawy do sądu, który rozpatrzy okoliczności sporne.

Czas rozpoznawania sprawy jest różny, zależy głównie od stopnia jej skomplikowania, jednak trwa to zazwyczaj od kilku do kilkunastu miesięcy.
__________________________________________________________________________________________________

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Kinga Konopelko w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria radcy prawnego Kinga Konopelko w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: